2010. július 2., péntek

Újabb házat vett Erdélyben a walesi herceg

Harmadik házát vásárolta meg a brit trónörökös Erdélyben. Sajtószerint Károly herceg ezúttal a Kovászna megyében lévő Zalánpatak mellett vett ingatlant.

„A walesi herceg egy 300 éves, nemrég felújított házat vásárolt meg, méghozzá olyan nyugodt helyen, hogy ott senki nem fogja zavarni, legfeljebb a vadon állatai” - hangzott el a PRO TV tudósításában.


mediatica.ro :. Hírek. Erdély. Románia.

2010. június 29., kedd

2010. június 16., szerda

Zabolai Mikes család

Nem kaphatja vissza a Zabolai Mikes család a több ezer hektárnyi visszaigényelt erdőt, legelőt. A Kovászna megyei földosztó bizottság ugyanis az erdészet dokumentumait találta meggyőzőbbnek. Az ügyben a bíróság hozza meg a végső döntést.

.: mediatica.ro :. Hírek. Erdély. Románia.

2010. június 3., csütörtök

2010. június 1., kedd

Fájdalommal és mély megrendüléssel tudatjuk, hogy báró KEMÉNY MIKLÓS 2010. május 29-én Budapesten elhunyt. Temetése időpontját később közöljük. Gyászoló szerettei.

2010. május 14., péntek

PIM.hu - Petőfi Irodalmi Múzeum

Ez is valami. Végre tudomást lehet szerezni a PIM honlapján arról, hogy volt egyszer egy Erdélyi Helikon...az lenne az igazi, ha egyszer egy kiállítást is megérdemelne a téma!



PIM.hu - Petőfi Irodalmi Múzeum

2010. május 13., csütörtök

Kiállítás, előadás, fonó és táncház - Diósd és Környéke Online

A házigazda Naprózsafa Együttes képviselője, SzöllősiIstván köszöntője után a két település polgár-mestere, Spéth Géza és Ördög Ferenc megnyitotta a Marosvécset bemutató fotókiállítást. Ezt követően Fábián Ferenc tanító köszöntötte a hallgatóság körében megjelent Kemény Miklóst (b. Kemény János fiát) és családját, ismertette Marosvécs nevezetes dinasztiája, a Kemény-család történetét. Beszélt báró Kemény Jánosról (1903-1971), az erdélyi írók közösségének, az Erdélyi Helikonnak létrehozójáról, illetve Vass Albertről - ahogy ő nevezte: a neves bujdosó íróról. A továbbiakban egy kisfilmet tekinthettek meg Marosvécsről és a Kemény-kastélyról.

2010. május 10., hétfő

felfalusi repülőtér 1944

A kövesútra kijutva a Sósfürdő Délen értünk Alsóidecsre, innen a Maroson át Marosfelfaluba. A Marosfelfalu és Szászrégen közötti sík területen szomorú látvány fogadott. Egy szétdúlt repülőteret láttunk itt, felrobbantott német repülőgépek, főleg zuhanóbombázók roncsaival. Nem lehettek bombázás áldozatai, mert körülöttük gránát- vagy bombatölcséreket nem láttunk. Valószínűleg üzemanyaghiány miatt robbantották fel őket, hogy ne kerülhessenek orosz kézre. Sajnáltam ezeket a stukákat, amelyek megmentettek bennünket Gyimesben, s megakadályozták a szoros előtt felvonuló szovjet hadseregek előnyomulását.

2010. április 30., péntek

ZALÁN TIBOR: KÍVÜL

Kívül

Egyre rosszabb volt a lelkiismeretem,
egyre nyomorultabbnak, valóságos szörnyetegnek
éreztem magam. Mert mindenki változott. És
mindenkinek sikerült eszmét fordítania. A
legveszettebbül csaholó kutyák álltak be
az üldözöttek kórusába. És már ellenem
védik azokat, akikkel együtt voltam. Már
ők vannak velük, az üldözőik. Nyájak
verbuválódnak és falkák csatangolnak a
kifosztott tájon. Aki egyedül van, csak a
pusztulással számol. A sajátjával. De
szeretnék valakié lenni. Csak más az emlé-
kezetem. Nem tudok rugalmasan felejteni. El-
dobált címerek között botladozom. Kitüntetésektől
roskadoznak az utcai szemetesek: látom. Ha ők
szembe jönnek átsompolygok a túloldalra. Nem
»rossz szándékkal«, nem »bűntudattal«, meg-
szégyenülve megyek. Ijesztenek az egyformára
generálozott lelkek - azonos mezben a volt
kis-nagy-hóhér és a volt kis-nagy-áldozat. Azonos
a dübörgésük és a hangjuk és a bőrük mind
azonosabb. Sajnos sohasem lesz belőlem orrszarvú
: már nem tudok átalakulni

ZALÁN TIBOR: KÍVÜL

2010. március 18., csütörtök

Ott lenni, ahol nem látnak szívesen...

Otthon lenni, ahol nem látnak szívesen... ezt ma már (csak) virtuálisan megtehetjük. A tulajdonunkban, amit mások használnak ingyen és bérmentve. Csak azért aggódóm, hogy vigyáznak-e rá, hiszen nem az övék? És hogy a közösséget érdekli-e, hogy ha tönkremegy... a romlatlan közösségi szellemnek az emlékhelye?

2010. március 11., csütörtök

Pokorny újra nyilatkozott

Sajnos Pokornytól megszokottan sok bizonytalan adat. Vajon milyen
két újabb pályázatról van szó és ha azok bizonytalanok, akkor miért
jósol majdnem biztosra?

Kiürülhet a marosvécsi kastély

Pár éven belül teljesen kiürülhet a marosvécsi Kemény-kastély, tegnap ugyanis aláírtak a felek egy új pavilon építésére vonatkozó szerződést. A marosvécsi Neuropszichiátriai Rehabilitációs Központ vezetősége újabb két pavilon építését is tervezi.

Aláírta szerdán a Maros megyei önkormányzat és a Központi Régiófejlesztési Ügynökség azt a szerződést, amelynek értelmében Marosvécsen, a Kemény-kastély szomszédságában új pavilon épül az állami gondozásban lévő fogyatékos személyek számára.

A marosvécsi Neuropszichiátriai Rehabilitációs Központban 300 szellemi fogyatékos embert kezelnek. Pokorny László igazgató a Krónikának elmondta: közülük eddig 150-et költöztettek ki a kastélykert szomszédságában lévő telken épült pavilonokba, és most lehetőség nyílik arra, hogy további ötven gondozott kerüljön ki a Kemény-család által visszaigényelt, és peres úton visszaszerzett épületből.

A tegnap aláírt szerződés története 2007-ben kezdődött, amikor a Maros Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Igazgatóság a PHARE-alapból támogatást igényelt egy új pavilon megépítésére. A dokumentumot Simion Creţu, a Központi Régiófejlesztési Ügynökség vezérigazgatója és Schmidt Loránd, a megyei szociális igazgatóság vezetője látta el kézjegyével. A beruházás értéke csaknem 3,4 millió lej. Az épületnek 14 hónap alatt kell elkészülnie. Pokorny szerint az épületben háromágyas szobák, fizio-, kinetoterápiás kezelőbázis, műhelyek, orvosi kabinetek kapnak helyet. "Nemigen merem megsaccolni, hogy végleg mikor hagyhatjuk el a kastélyt, de úgy vélem, hogy ez 2015 tájékán fog megtörténni" - nyilatkozta a Krónikának Pokorny László. Mint mondta, ez attól is függ, hogy mi lesz a sorsa két további pályázatuknak, amelyek révén két újabb pavilon épülhetne. „Az egyik pályázatunkat a kormányhivatal azért dobta vissza, mert nem tartották indokoltnak egy fényképezőgép beszerzését. Tehát mintegy 20 eurón múlt a dolog, és most az egész projektet újra kell írni” - ecsetelte az igazgató.


Szerző(k): Máthé Éva

2010. február 16., kedd

A legfontosabb intézményeket,a Székely Színházat és a Filharmóniát ráadásul nem a
párt keltette életre, hanem a kisváros régi polgári világának meghatározó mecénásai (Kemény János báró és Antalffy Endre felesége, a mûvészetet és komolyzenét pártoló Hermin). A zsidó
származású asszony a világháborús megpróbáltatások ellenére is a helyi magyar kultúra fõ pártolója maradt. 1949-ben a városi mûvelõdési bizottság elnöke, a MAT idején a Mûvelõdési Minisztérium tartományi felelõse, és a Székelyföld elsõ számú „nõvezetõje” lett.
STEFANO BOTTONI: Sztálin a székelyeknél. A Magyar Autonóm Tartomány története (1952–1960)

2010. január 24., vasárnap

Találkoztak Hargita és Maros megye tanácsának szakemberei
... 
További javaslatok érkeztek a Szováta–Parajd keskenysávú vasútvonal felújításáról, a Kovászna megyeihez hasonló népépítészeti és kastélyvédelmi projekt Maros megyei kivitelezéséről...
itt

2010. január 13., szerda


http://www.kronika.ro/image.php?width=350&&cropratio=4:3&image=/resources/img_4512saromberke_goa22_100113.jpg
Felháborító a sáromberki polgármester nyilatkozata...a Telekiek igenis tudnak magyarul, különben is elüldözték őket, kiforgatták a vagyonukból, azt meg egyenesen arcátlanság állítani, hogy "nem tudják felmérni, hogy az ingatlan mennyire fontos a sáromberki közösség számára"! Csak ők tudják!

http://www.kronika.ro/index.php